LEED | BREEAM | EDGE Yeşil Bina Danışmanlığı & İnşaat Proje Yönetimi 

Facebook Twitter Gplus RSS
Home Hakkımızda LEED Yeşil Hastane Sertifikası / VKV Amerikan Hastanesi

LEED Yeşil Hastane Sertifikası / VKV Amerikan Hastanesi

Yeşil Hastaneler :

Yeşil hastane kavramı, kaynak kullanımına alternatifler üretmek, enerjinin, suyun ve malzemenin daha etkin ve verimli kullanılmasını teşvik etmek, her türlü israfın önüne geçilmesini sağlamak, çevreye duyarlı ve çevre dostu bina tasarımlarını gerçekleştirmek ve hizmet sunum sürecinde de çevre dostu olabilmektir.

Bunun dışında su, malzeme, atık yönetimi, otopark ve hastane bahçesinin yeşillendirilmesi, kırtasiye malzemelerinde israfın azaltılması gibi pek çok konu bu kapsamda ele alınmaktadır. Ancak enerji verimliliğinin sağlanması ve bu konuda tasarruf yapılması hastaneler için en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu çalışma ile sağlık kurumlarında maliyetlerin düşürülmesi, etkililik ve verimliliğin artırılması ve yüksek kalitenin sağlanmasının yanı sıra çevreci olmanın da önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Gerek kamu gerek özel hastanelerde görev alan hastane yönetimlerine, sürdürülebilir sistemlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi adına çevre dostu yeşil stratejilerin uygulanması, toplumsal sorumluluk çerçevesinde sağlıkta çevre dostu yaklaşımlar benimsenmesi, sağlık alanında önemli bir harcama kalemi olan sağlıklı ve çevreci yenilebilir enerji kaynaklarının (güneş ve rüzgar enerjisi, jeotermal enerji) kullanımının teşvik edilmesi, özellikle hastanelerde enerji verimliliği çalışmalarının yaygınlaştırılması ve bu konuda çalışanların, hastaların, hasta yakınlarının ve toplumun bilinçlendirilmesi önerilebilir.

Sonuç olarak Yeşil Hastane Sertifikası LEED yada BREEAM Sertifikası süreçlerinde kurumumuz hastanelerin bu bilinci oluşturmasına destek vererek çevreye duyarlı ve çevre dostu hastane tasarımlarını ve inşasını gerçekleştirilmesi için üst düzey danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıntılı bilgi için info@smartecodesign.com adresine e-mail atabilir yada iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi  “LEED  EBOM PLATİN”  Sertifikası Aldı.

amerikan hastanesi

Türkiye’ nin ve Avrupa’ nın en büyük ve en gelişmiş hastanelerinden biri olan Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Hastanesi, çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan “LEED EBOM (Existing Building: Operations and Maintenance) Platinum” sertifikasının sahibi oldu. Amerikan Hastanesi, 84 Puan alarak  “LEED EBOM Platinum” sertifikası alan Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise bu kapsamdaki en büyük alana sahip tam teşekküllü hizmet veren ilk hastane oldu.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek ve Dünyada da sayılı yeşil hastaneler arasına giren Amerikan Hastanesi, sağlık sektöründeki üst düzey hizmetini daha da ileriye götürüp hem çalışanlarına hem hastalarına hem de hastaneye gelen tüm ziyaretçilerine, daha sağlıklı ve verimli iç ortam hava koşullarda hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Smart Eco Design olarak kurumumuz yeşil bina konusunda uluslararası tecrübesiyle Amerikan Hastanesine danışmanlık ve denetleme hizmetleriyle yoğun bir çalışma programıyla desteklenmiştir.

amerikan4Sera gazı emülsiyonunu ve karbon ayak izini olabildiğince azaltmayı hedefleyen VKV Amerikan Hastanesi sağlıklı bir Dünya için en azından kendine düşen görevi yerine getirmeyi amaçlamaktadır. Yeşil Hastane olarak akla gelen ilk marka olmak isteyen VKV Amerikan Hastanesi tüm Dünya genelinde hastanecilik anlayışına daha yeşil bir pencereden nasıl bakılırı göstermek ve kurumumuz önderliğinde oluşturduğu ekolojik çözümlerle “örnek yeşil hastane” olarak bilgilerini tüm sağlık sektörü ile paylaşmak istiyor.

Bu yüzden LEED yeşil bina sertifikasında hedefini en üst seviye olan LEED Platin seviyesini seçerek tam anlamıyla yeşil hastane olabilmek için çalışmalarını uzman ekibimizin süreç yönetimi ile birlikte titizlikle yürütmüştür.

 

amerikan1

 

 

 

 

 

 

Sizin projelerinize de destek olabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin. Ayrıntılı bilgi için info@smartecodesign.com adresine e-mail atabilir yada iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

LEED YEŞİL BİNA SERTİFİKASI

BREEAM Yeşil Bina Sertifikası

REFERANSLAR

"Yeşilin de Ötesinde", akıllı ve yeşil yapılarla fark yaratmak isteyen sektör öncüleri için; kurumumuz Yapı Zekası ve Yeşil Bina süreçlerini bir arada değerlendirip sertifikalandırabilen Türkiye' deki tek firmadır. "Akıllı ve Yeşil Bina" uzmanlarımız çok disiplinli bir aile olarak, LEED, BREEAM, DGNB ve Living Building Challenge dahil ülkemizde ve Dünya' da uygulanan tüm yeşil bina sertifika sistemlerinde danışmanlık ve denetçilik hizmetlerini verebilmektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.