LEED | BREEAM | EDGE Yeşil Bina Danışmanlığı & İnşaat Proje Yönetimi 

Facebook Twitter Gplus RSS
Home Akıllı ve Yeşil Binalar LEED Sertifikası Yeşil Bina Danışmanlığı
T. Garanti Bankası, Türkiye’de “LEED PLATİN” Sertifikası Alan İlk Banka Oldu.

T. Garanti Bankası Ankara Kızılay Hizmet Binası 85 Puan alarak "LEED Platin" Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Bu sayede T.Garanti Bankası, Türkiye'de "LEED Platin" Sertifikası alan ilk banka oldu. Ankara Kızılay Hizmet Binası sürdürülebilir mimari ve son teknoloji kullanılarak tasarlandı ve aynı zamanda "Sign of the City Awards" En Yeşil Bina Kategorisinde 1. Ödülünü Kazanmıştır.
Slider
ÇİMTAŞ PIPE Boru Fabrikası “LEED GOLD” Sertifikası Aldı. “Çimtaş Green Factory”

Çimtaş Pipe Türkiye'de ve Dünya'da "LEED GOLD" Sertifikası alan ilk Boru imalat Fabrikası ünvanına sahip oldu. Bir ENKA Holding kuruluşu olan Çimtaş Grup a bağlı Çimtaş Pipe Boru fabrikası büyük ölçekte tesisler ve altyapı projeleri için boru imalatı yapan "En Yeşil Çevre Dostu Fabrika" oldu.
Slider
Atlas Çorap Fabrikası “LEED GOLD” Sertifikası Aldı. ” Atlas Socks Green Factory”

Atlas Socks Çorap Fabrikası bir ilke imza atarak Türkiye'deki ilk LEED GOLD Sertifikalı "Çevre Dostu Yeşil Üretim" yapan çorap fabrikası oldu. LEED GOLD Sertifikası ile ham madde tedariğinden üretim bandına, üretimden son kullanıcıya kadar ki tüm süreçler yeşil tesis yönetimi sertifikası LEED OM (Operation & Maintenance) GOLD Sertifikası ile tescillenmiştir. LEED Sertifika süreçlerinin tümünü firmamız yürütmüştür.
Slider
Türkiye İŞ Bankası- İŞ KULELERİ / BREEAM “Excellent” Yeşil Bina Sertifikası Aldı

İŞ BANKASI "YEŞİL BİNA" SERTİFİKASI ALAN İLK TÜRK BANKASI OLDU . Türkiye İş Bankası, Genel Müdürlük Binası, İş Kuleleri; Kule 1 BREEAM In-Use Sertifikasını iki kategoride; Bina Performansı Sertifikası (Asset Performance Certificate) ve Bina Yönetim Performansı Sertifikası (Asset Management Performance Certificate), “EXCELLENT” (Mükemmel) seviyesinde almaya hak kazanarak çevre dostu bir bina olduğunu uluslararası olarak tescilletmiştir. tıklayınız
Slider
CarrefourSA Bursa AVM / BREEAM “Outstanding” Olağanüstü Yeşil Bina Sertifikası Aldı.

CarrefourSA Bursa Alişveriş Merkezi Breeam in Use international Yeşil bina sertifikasnda “outsanding” (olağanüstü) skoru alarak en üst seviyede BREEAM yeşil bina sertifikası almaya hak kazanmıştır. Türkiye’ nin En Yeşil AVM si olmak için yaklaşık bir yıl boyunca SmartEcoDesign olarak firmamız BREEAM yeşil bina sertifikası süreçlerinin danışmanlık ve denetim süreçlerinin tamamını yürütmüş
Slider
VKV Amerikan Hastanesi “LEED EBOM PLATİN” Sertifikası Alan İlk Hastane Oldu. ” GREEN HEALTHCARE”

Türkiye’ nin ve Avrupa’ nın en büyük ve en gelişmiş hastanelerinden biri olan VKV Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Hastanesi, 84 Puan alarak “LEED EBOM Platinum” sertifikası alan Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise bu kapsamdaki en büyük alana sahip tam teşekküllü hizmet veren ilk hastane oldu. " GREEN HEALTHCARE"
Slider
LEED Yeşil Otel Sertifikası-Yeşil Yıldız Sertifikası

Dünya'nın en büyük Çevre Dostu Otel zincirleri arasında yer alan HILTON, NOV ve IBIS otelleri gibi devlerle çalışıyoruz. Ayrıca Çevre Dostu Butik Oteller ve Tatil Köyleri için yeşil otel sertifikaları.. Firmamızın LEED, BREEAM gibi Yeşil Oteller için verilen sertifika denetimi ve danışmanlığı hizmeti hakkında detaylı bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçin.
Slider

LEED Sertifikası Yeşil Bina Danışmanlığı

LEED (Leadership in Energy & Environmental Design)

1993 yılında kurulan Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir. Bu derecelerin alınması için 6 kategoride puanlama yapılmaktadır. Bunlar; Sürdürülebilir Arazi, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Mekan Çevre Kalitesi ve Yenilikçi Tasarım’ dır.

Sistemin 4 derecesi bulunmaktadır. Bunlar; Sertifikalı, Gümüş, Altın ve Platin dereceleridir.

 • Sertifika (40 – 49 puan),
 • Gümüş (50 – 59 puan),
 • Altın (60 – 79 puan),
 • Platin (80 ve üzeri)

Kule 1.3Kategoriler

LEED-New Construction: Yeni Binalar / Büyük Renovasyonlar
LEED-EBOM (Existing Building): Mevcut Binalar
• LEED-HOMES: Evler
LEED-Comercial Interior: Kurumsal İç Mekan
LEED-Core Shell: Çekirdek ve Kabuk Binalar
LEED-Neighborhood Development: Siteler

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş bir Çevre Dostu Bina sertifikasıdır. 1998’den beri verilmekte olan LEED sertifikası bugün tüm dünyada en çok bilinen yeşil bina sertifikasıdır ve ülkemizde de hızla tanınmaya başlamıştır.

bjk arena1LEED Sertifikasının Sağladığı Avantajlar:

LEED sertifikası süreçlerinden geçen binalar, uyulan kanun ve inşaat yönetmeliklerinden daha fazlası düşünülerek tasarlanırlar. Bu sayede binalar daha enerji verimli, daha tasarruflu su kullanan, çevreye olabildiğince  az zarar veren ve daha sağlıklı nefes alan yaşanabilir mekanlar olurlar.

Ayrıca, yapınızın LEED sertifikası alarak çevreye daha duyarlı, daha az enerji tüketen, yüksek verimli ve aynı zamanda uluslararası bir prestije sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bu sertifikaya sahip olarak konut, otel veya ticari binalarınızın, tesislerinizin, fabrikalarınızın, alışveriş merkezlerinizin yada ofis binalarınızın gayrimenkul değerlerini hem kiralamada hem de satışında artırmış olursunuz. Bu artışın yüzdesini alınan sertifika seviyesi derecesi belirleyecektir.


İstMarina1LEED Sertifikası Aşağıdaki Bina Kategorileri için Alınabilmektedir:

 • Yeni Binalar ve Büyük Renovasyonlar (New Construction and Major Renovations):

Tüm iç mekanları dahil, sıfırdan inşa edilecek olan ticari binalar ve/veya  yüksek katlı (4-6 katın üzerinde) konut binalarının  yeni inşaatları veya büyük renovasyonları için uygun olan LEED değerlendirme sistemidir.

 • Mevcut Binalar (Existing Buildings): 

İnşaatı tamamlanmış tüm mevcut bina tipleri (evler hariç) bu kategori altında değerlendirilebilir. Mevcut binalar kategorisi binaların daha çok operasyon ve bakımını içeren kriterlere yer vermektedir. Dolayısıyla, çoğunlukla ek yatırım maliyeti gerektirmeden operasyonel konuların çevre dostu prosedürler çerçevesinde yapılması ile sertifika alınabilmektedir.

hilton1

 • Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell):

Proje kapsamında sadece çekirdek ve kabuk bölümleri ile ortak alanları içeren projelerin de çevresel performanslarının değerlendirilebilmesi için geliştirilmiş sistemdir. Özellikle iç mekanların inşaatının kiracıya veya satın alana bırakıldığı ticaret merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri bu kategoriye girmektedir.

 • Mağazalar (Retail):

Bu kategori altında  bankalar, restoranlar, supermarketler, giyim, elektronik v.b. mağazalar tek ya da zincir olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tip mağazalar /zincirler eğer tek bir bina ise LEED Retail-NC  ya da bir alışveriş merkezi içerisinde ise LEED Retail-CI olarak değerlendirilebilir.

 • Kurumsal İç Mekanlar (Commercial Interiors):

Mağazalar haricinde kalan iç mekan projelerini kapsayan LEED kategorisidir. Özellikle çekirdek ve kabuk olarak yapılmış binalardaki ofis iç mekan projeleri için çok ideal bir sistemdir. Çabuk  uygulanabilir kapsamı ve  çevresel performansa direk etkileri olduğu  için Türkiye’de ve dünya da birçok iç mekan ofis projesi tarafından tercih edilmektedir.

 • Evler (Homes):

6 kata kadar olan tüm konut binaları bu kategori altında değerlendirilebilirler.  4-6 kat arası olan konutlar aynı zamanda LEED Yeni Binalar altında da değerlendirilebilir. Bu kategorinin içinde özellikle konut tipi evlerde sürdürülebilirlik ve insan sağlığı/konforu adına dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmiştir. Ticari binalar için geliştirilmiş sistemlere göre farklı kriterler içermektedir. Bu sistemde diğer sistemlerden farklı olarak  USGBC tarafından yetkilendirilmiş denetçiler “ Green Rater” lar denetleme görevini yapmaktadır.

 • Okullar (Schools):

K12 denilen anaokulundan liseye kadar öğretimi kapsayan okul binalarının yeni inşaatı ve/veya büyük renovasyonları için uygun olan değerlendirme sistemidir.

amerikan hastanesi

 •  Hastaneler ve Sağlık Merkezleri (Healthcare)  : Bu sistem dahilinde tüm hastane, hasta bakım merkezi, özel / uzun süreli bakım merkezleri ve huzurevleri değerlendirilebilir.

Amerika ve Avrupa‘da bir çok LEED projesine katılarak uzmanlıklarını geliştirmiş, ayrıca yurt içinde de önemli LEED projelerinde yer almış LEED AP (Accredited Professional) lerimizin projenizde bulunması projenize ekstra kredi kazandırmanın yanında, birimler arası entegreyi sağlayarak proje yönetim sürecinin doğru bir şekilde yürütülebilmesini sağlar. SmartEcoDesign olarak firmamız, çevre dostu enerji verimliliği yüksek yapılar inşa etmek isteyen müşterilerine tam kapsamlı LEED danışmanlığı ve yönetimi hizmeti sunmaktadır. Ayrıca müşterilerimize LEED projeleri içerisinde Commissioning (Cx) ve Enerji Modellemesi hizmetleri de içeren LEED yeşil bina sertifika sisteminin tüm gerekliliklerini yerine getirmek için bütüncül çözümler sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için info@smartecodesign.com adresine e-mail atabilir yada iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

leed memberBREEAM Yeşil Bina Sertifikası Danışmanlığı

İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ

REFERANSLAR 

"Yeşilin de Ötesinde", akıllı ve yeşil yapılarla fark yaratmak isteyen sektör öncüleri için; kurumumuz Yapı Zekası ve Yeşil Bina süreçlerini bir arada değerlendirip sertifikalandırabilen Türkiye' deki tek firmadır. "Akıllı ve Yeşil Bina" uzmanlarımız çok disiplinli bir aile olarak, LEED, BREEAM, DGNB ve Living Building Challenge dahil ülkemizde ve Dünya' da uygulanan tüm yeşil bina sertifika sistemlerinde danışmanlık ve denetçilik hizmetlerini verebilmektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.